Home loty Bilety lotnicze w sezonie letnim droższe niż rok wcześniej. Polacy i tak polecieli na urlop.
Bilety lotnicze w sezonie letnim droższe niż rok wcześniej. Polacy i tak polecieli na urlop.

Bilety lotnicze w sezonie letnim droższe niż rok wcześniej. Polacy i tak polecieli na urlop.

Jak z cenami Waszych biletów?

Tegoroczne wakacje to nie tylko wzrost cen biletów lotniczych, ale i pozostałych usług. O ponad 70 proc. zwiększyły się opłaty dotyczące bagażu podręcznego, a rejestrowanego o blisko 50 proc. w porównaniu r/r, jak wynika z danych platformy do rezerwacji biletów lotniczych – FRU.pl.

Mimo dwucyfrowej inflacji i galopującego wzrostu cen, w tym roku nie rezygnujemy z podróżowania. Polacy rezerwowali loty najczęściej z co najmniej dwumiesięcznym wyprzedzeniem (23 proc.), a urlop trwający od 3 do 8 dni zadeklarowało 64 proc. osób.

Eksperci FRU.pl przeanalizowali rezerwacje dokonane w sezonie letnim 2023 roku*. Poprosili także użytkowników platformy o udział w ankiecie** dotyczącej wyjazdów w okresie od czerwca do sierpnia br., aby sprawdzić jak wyglądały trendy urlopowe podczas tegorocznych wakacji w porównaniu z zeszłorocznym sezonem.

>> PODRÓŻE LAST MINUTE (i nie tylko) Z POLSKI – NAJLEPSZE OKAZJE!

Odkryli, że Polacy planują wyjazdy z większą ostrożnością, kierując się w znacznej mierze ich kosztem. Główne obawy turystów z Polski dotyczą rosnących cen, które wpłynęły na decyzje połowy użytkowników platformy FRU.pl. Wskazują na to również dane z cyklicznego badania Europejskiej Komisji Podróży, z których wynika, że w maju br. wakacyjny wyjazd w ciągu najbliższych sześciu miesięcy deklarowało 74 proc. respondentów. To spadek o 13 proc. w porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku. Blisko co czwarty ankietowany obawiał się wysokich kosztów podróży (27 proc.), a co szósty z kolei martwił się o stan własnych finansów (18 proc.)[1].

Ceny letnich wakacji szybują

W szczycie sezonu ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku o 13 proc. w czerwcu i o 10,8 proc. w lipcu (GUS). Utrzymująca się na wysokim poziomie inflacja i rosnące ceny sprawiają, że wakacyjne wyjazdy obciążyły portfele Polaków zdecydowanie bardziej niż rok temu. Nie dziwi więc, że całkowity koszt wyjazdu ma wpływ na ostateczną decyzję o miejscu letniego wypoczynku.

>> POTRZEBUJESZ WALUTY NA WYJAZD? SPRAWDŹ PROMOCJE INTERNETOWEGO KANTORU!

Respondenci w ankiecie internetowej przeprowadzonej przez portal FRU.pl jako powód spędzenia wakacji za granicą wymieniają najczęściej chęć podróżowania w nowe miejsca (75 proc.) i trudną do przewidzenia pogodę w kraju (52 proc.). Lepszy stosunek ceny do jakości również przemawia na korzyść zagranicznych wyjazdów (40 proc.). Natomiast 25 proc. wskazało, że zagraniczne wakacje są tańsze niż te w kraju**.

Wyniki ankiety pokazują, że wśród osób podróżujących samolotem, jedynie 2 proc. respondentów zdecydowało się na urlop tylko w Polsce. Blisko połowa spędziła w tym roku wakacje poza krajem (49 proc.). Perspektywa poniesienia zbliżonych kosztów związanych na przykład z pobytem nad polskim morzem sprawia, że chętniej wybieramy atrakcyjne miasta czy plaże na zachodzie lub południu Europy, gdzie dobra pogoda jest praktycznie gwarantowana. Co może zaskakiwać, taki sam odsetek osób zdecydował się na łączony urlop w Polsce i za granicą (49 proc.).

Blisko 44 proc. ankietowanych użytkowników platformy wakacje w tym roku spędziło ze swoim partnerem bądź partnerką, a 43 proc. z rodziną. Na wypoczynek ze znajomymi pojechała co czwarta osoba (28 proc.)**.



Z danych dotyczących rezerwacji za pośrednictwem platformy FRU.pl wynika, że do najpopularniejszych pięciu wakacyjnych kierunków należą Włochy, Grecja, Hiszpania, Turcja, Chorwacja. Najczęściej rezerwowano bilety lotnicze do krajów w obrębie Europy, a wśród najchętniej odwiedzanych miejsc znajdują się, takie miasta jak: Paryż (ceny biletów od 554 zł), Rzym (od 668 zł), Londyn (od 480 zł), Barcelona (od 875 zł) czy Ateny (od 653 zł).

Zakup biletów z wyprzedzeniem

Dla coraz większej liczby osób sposób dotarcia do miejsca wypoczynku jest równie istotny, jak samo miejsce docelowe. Nic więc dziwnego, że w sezonie czerwiec-sierpień zdecydowana większość ankietowanych wybierała samolot jako preferowany środek transportu (85 proc.). Co więcej, w tym czasie co drugi z uczestników ankiety podróżował raz (47 proc.), a co trzeci odbył dwie podróże (34 proc.)**.

>> WIĘCEJ WPISÓW Z KATEGORII “NEWS”

W tegoroczne wakacje można było zaobserwować mocniejszy trend planowania podróży z wyprzedzeniem, na dwa miesiące i więcej przed wyjazdem. Z danych FRU.pl wynika, że prawie co czwarta osoba (23 proc.) rezerwowała podróż z takim zapasem czasowym, co oznacza wzrost o 5 proc. r/r. Nieco częściej rezerwowano loty z wyprzedzeniem do maksymalnie 3 dni (13 proc.), czyli o 3 proc. więcej r/r, co ma związek głównie z lotami w celach służbowych.

Oprócz tego, eksperci FRU.pl wskazują, że średnia cena biletu lotniczego w 2023 roku wyniosła 745 zł i była wyższa o 28 proc. w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Jeśli chodzi o możliwość wyboru preferowanego miejsca na pokładzie samolotu, opłata zwiększyła się o 63 proc. w porównaniu z zeszłym rokiem*.

Pomimo rosnących cen, pasja do podróżowania i dążenie do zdobywania nowych doświadczeń ciągle napędzają Polaków. Wakacje są dla nas priorytetem, do tego stopnia, że wydatki związane z urlopem często wyprzedzają te pozostałe, jak na przykład luksusowe zakupy, jedzenie na mieście, remont mieszkania czy zakup sprzętu do domu – komentuje Marta Gałuszka, Brand Manager FRU.pl

Dbamy o komfort podróży klientów i dążymy do tego, aby zapewnić im bezproblemowy lot samolotem na długo oczekiwany wypoczynek, a jeśli już pojawi się jakiś problem, nasz zespół obsługi klienta szybko sobie z nim poradzi – dodaje Gałuszka.

* Źródło: Analiza platformy do rezerwacji biletów FRU.pl na podstawie danych własnych za okres 1.06-31.08.2023.
** Źródło: Analiza platformy do rezerwacji biletów FRU.pl na podstawie ankiety internetowej z udziałem 714 respondentów.
[1] European Travel Commission, Monitoring Sentiment for Domestic and Intra-European Travel, 2023

Treść wpisu pochodzi z informacji prasowej serwisu Fru.pl




mleko

Opublikuj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *